Studia na kierunku ANALITYKA BEZPIECZEŃSTWA przygotowują do pracy analityków z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, ale wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów, będą użyteczne także w biznesie. Absolwent kierunku będzie potrafił:
- szybko i bezpiecznie zebrać dane informacyjne
- dokonać ich krytycznej analizy
- oraz przygotować wartościowy produkt analityczny.
W programie studiów, duży akcent położono na rozwój umiejętności interpersonalnych, kreatywne myślenie, umiejętności publicznego prezentowania swoich poglądów oraz wyników badań, zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Dodatkowo w programie kształcenia zwiększono liczbę godzin z języka obcego, a od II roku studiów wprowadzono fakultet z drugiego języka obcego (do wyboru: rosyjski lub francuski). Znajomość języków obcych ma umożliwić studentom docieranie do istotnych informacji, często dostępnych tylko i wyłącznie obcojęzycznych źródłach. Natomiast absolwentom, kompetencje językowe mają umożliwić znalezienia pracy w środowisku międzynarodowym.
WYBRANE PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA
- technologie informacyjne w procesie analizy danych
- analiza informacji
- podstawy prawa międzynarodowego
- współczesne konflikty zbrojne
- różnorodność kulturowa
- organizacje międzynarodowe
- formy i metody działania służb specjalnych
- rola analizy wywiadowczej w procesie decyzyjnym NATO
- sposoby komunikowania się organizacji terrorystycznych
- podstawy topografii i terenoznawstwa
- zasady bezpieczeństwa w środowisku międzynarodowym
- psychologia w ujęciu umiejętności analitycznych
- podstawy programowania C/C++
- bezpieczeństwo w sieci Internetowej
- operacje wpływu i wojna informacyjna
- terroryzm międzynarodowy
- bezpieczeństwo i tworzenie stron internetowych
- ochrona informacji niejawnych
- problemy bezpieczeństwa energetycznego
- cyberterroryzm
PROGRAM STUDIÓW
PERSPEKTYWY PRACY PO ANALITYCE BEZPIECZEŃSTWA
Absolwenci kierunku ANALITYKA BEZPIECZEŃSTWA znajdą zatrudnienie na stanowiskach analityków oraz ekspertów w: służbach mundurowych (wojsko, policja), służbach specjalnych (SKW, SWW, AW, ABW, CBA) oraz w instytucjach i organizacjach międzynarodowych, takich jak: NATO, ONZ, Unia Europejska. Ze względu na posiadaną wiedzę i umiejętności praktyczne, absolwenci tego kierunku, mogą skutecznie rozwijać swoją karierę zawodową, zajmując dobrze płatne stanowiskach w sektorze prywatnym. Dotyczy to szczególnie firm działających w sektorze bezpieczeństwa w środowisku międzynarodowym.
KWADRANS Z PWSZ GNIEZNO – WYWIADY
Kim jest analityk bezpieczeństwa, w jaki sposób międzynarodowi eksperci trafili do PWSZ Gniezno i co czeka na studentów naszego, nowego kierunku studiów – o tym opowiadał nasz gość, koordynator studiów z zakresu ANALITYKI BEZPIECZEŃSTWA – dr Krzysztof Danielewicz, Dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu.
Z Mamadou Diouf – senegalskim dziennikarzem, animatorem kultury, działaczem społecznym oraz muzykiem – rozmawialiśmy o znaczeniu komunikacji międzykulturowej w pracy analityka.