

O znaczeniu kształcenia dobrze wiedzieli nasi przodkowie tworząc w każdej większej miejscowości szkoły średnie. Współcześnie jest nowy etap rozwoju, kiedy niemal powszechnym staje się wyższe wykształcenie.
Chwała więc tym wszystkim działaczom samorządowym, którzy już blisko dwadzieścia lat temu postrzegali wagę utworzenia szkoły wyższej w Gnieźnie.
Uczelnia w początkowym okresie nastawiona była na kształcenie w zakresie nauk technicznych. Wybór kierunków technicznych podyktowany był przede wszystkim tym, że w latach 1994-2003 Politechnika Poznańska kształciła w Gnieźnie inżynierów. Tak więc, można powiedzieć, że PWSZ jest kontynuatorką działań Politechniki Poznańskiej tym bardziej, że powołanie szkoły ziściło się przy wydatnym wsparciu ówczesnych władz tej Uczelni. Od roku akademickiego 2009/10 Uczelnia przestała być tylko techniczną, bowiem rozpoczęli naukę studenci piątego kierunku – pielęgniarskiego.
Od roku akademickiego 2010/11 Uczelnia poszerzyła ofertę kształcenia o szósty kierunek: elektronikę i telekomunikację.
W krótkim czasie stworzyliśmy podstawową bazę materialną, w której studenci zdobywają wiedzę w multimedialnych salach wykładowych a w nowoczesnych laboratoriach umiejętności praktyczne. Baza materialna jest ciągle poszerzana. Od kilku lat krok po kroku rewilitalizujemy koszary przy ulicy Wrzesińskiej
Największą nasza radością są absolwenci, którzy bez trudu radzą sobie na studiach drugiego stopnia oraz w zakładach pracy. W roku akademickim 2009/10 uruchomiliśmy w Uczelni Akademickie Biuro Karier.
Liczne kontakty zagraniczne PWSZ w Gnieźnie (oferta semestralnej wymiany studenckiej oraz praktyk zagranicznych) pozwalają studentom nawiązać kontakty, które często owocują znalezieniem interesującego miejsca pracy.
Studenci mogą również wyjeżdżać na semestralne studia zagraniczne do Copenhagen University College of Engineering w Danii (w ramach programu Erasmus), Alytus College na Litwie (w ramach programu Erasmus), Fontys University of Applied Sciences, Eindhoven w Holandii (w ramach programu Erasmus) oraz do Fachhochschule Braunschweig/Wolfenbüttel w Niemczech (umowa partnerska o współpracy). Uczelnia również oferuje swoim studentom praktyki w International Society of Food, Agriculture and Environment – ISFAE, Helsinki, Finlandia oraz Archipelagos – Institute of Marine & Environmental Research of the Aegean Sea, Ikaria w Grecji.
W maju 2010 roku została podpisana umowa o współpracy z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym w Humaniu (Ukraina). Współpraca obejmuje badania naukowe, wymianę informacji i wyników badań, organizację wspólnych konferencji, wymianę studencką i kadry nauczycielskiej oraz przygotowanie wspólnych publikacji.
Najważniejszym celem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie jest solidne kształcenie na poziomie I stopnia (licencjata i inżyniera) umożliwiające podjęcie pracy zawodowej oraz kontynuację nauki na studiach magisterskich w uczelniach akademickich na terenie całego kraju. Wsparcie, zwłaszcza kadrowe poprzez renomowane uczelnie jest warunkiem sine qua non właściwego poziomu kształcenia. PWSZ w Gnieźnie współpracuje z poznańskimi uczelniami: Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Uniwersytetem Medycznym.
PWSZ w Gnieźnie
W dniu 28 maja 2013 r. w Dzienniku Ustaw RP poz. 614 zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 maja 2013 r. w sprawie zmiany nazwy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Uroczystości nadania imienia Uczelni oraz poświęcenia i przekazania sztandaru odbędą się 17 czerwca 2013 r. w Teatrze im. Al. Fredry w Gnieźnie.
15 lat PWSZ: wygrane szanse – bariery rozwoju


- Według stanu na marzec 2013 roku w Polsce jest 36 Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.
- PWSZ posiadają łącznie 344 uprawnienia do kształcenia na kierunkach studiów, z czego 330 na studiach I stopnia.
- W dziewięciu uczelniach studenci mogą kontynuować naukę na II stopniu kształcenia – studiach magisterskich (14 uprawnień).
- W PWSZ studiuje obecnie 80 tys. studentów, z czego 56 tys. na studiach stacjonarnych i 21 tys. na studiach niestacjonarnych.
- Swoją wiedzę przekazuje im prawie 5 tys. wykładowców i nauczycieli akademickich.
- PWSZ posiadają 34 domy studenckie dla 3 tys. osób.
- Z pomocy materialnej oferowanej przez uczelnie korzysta ok. 24 tys. studentów.
- Od momentu powstania PWSZ ukończyło ponad 210 tys. absolwentów, z czego 143 tys. na studiach stacjonarnych.
- Publiczne uczelnie zawodowe wykształciły 21 tys. absolwentów studiów podyplomowych. W tym roku akademickim mają łącznie 2 727 słuchaczy.
- Katarzyna Grzesiak sekretariat@pwsz-gniezno.pl, tel. 61 424 29 42
- Magda Rulska m.rulska@perspektywy.pl, tel. 22 622 64 10, wew. 13
Rozmowa z prof. dr hab. Józefem Garbarczykiem, rektorem PWSZ w Gnieźnie
Jest to przykład doskonale pokazujący to, że jeśli człowiek jest dobrze wewnętrznie wykreowany, ma wyobraźnię, to może zająć się działalnością także poza swoim wyuczonym kierunkiem. Ja zawsze twierdzę, że studia dają nam tylko podstawę do dalszego kreatywnego działania. To wszystko sprawia, że doskonale pasuje on na patrona naszej uczelni.

Ma to raczej znaczenie drugorzędne. Sam pomysł nadania imienia powstał już kilka lat temu, lecz dopiero w tym roku udało nam się uzyskać zgodę na jego realizację. To po prostu szczęśliwy zbieg okoliczności. Jednak pozwoli nam to uczcić rok Hipolita Cegielskiego nadaniem naszej szkole jego imienia. Warto zaznaczyć, że będzie to jedyna w Polsce uczelnia wyższa, której będzie on patronem. Oczywiście jest wiele szkół średnich czy podstawowych imienia Cegielskiego, ale wyższa tylko nasza. Jesteśmy w stałym kontakcie z prezesem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, panem doktorem Marianem Królem i chcemy wspólnie przeprowadzić tę uroczystość.
Sądzę, że tak. Oczywiście nie można zapominać o pozostałych oficjelach. Swój udział w uroczystościach obiecali np. wojewoda wielkopolski, wicemarszałek sejmu, prezydent Gniezna, czy też liczni posłowie. Pojawią się także przedstawiciele szkół, które podobnie jak my noszą imię Hipolita Cegielskiego.
Same uroczystości zostały zaplanowane na 17 czerwca w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Jeśli chodzi o sam sztandar, to z jednej strony będzie widniał wizerunek Hipolita Cegielskiego, z drugiej zaś logo naszej uczelni. Należy pamiętać również o tym, że samo nadanie sztandaru to cała ceremonia czyli np. jego poświęcenie czy przekazanie. Poza tym przewidywana jest część artystyczna przygotowywana przez szkołę, gdzie uczył się Cegielski czyli szkołę podstawową i gimnazjum w Trzemesznie. Na pewno jednym z punktów uroczystości będzie przemówienie prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, pana doktora Mariana Króla.
Pamiętajmy, że szkoła to jednostka dynamiczna, która non stop rozwija się i unowocześnia. I z racji tego, co już mówiłem o Cegielskim jako symbolu pracy organicznej, mam nadzieję że zmotywuje on nas do dalszej pracy. Liczę także, że patronat Hipolita Cegielskiego zmobilizuje również samych studentów do aktywniejszego angażowania się w życie uczelni i podpowiadanie nam co należałoby zmienić, jak mamy się rozwijać i w którą stronę powinniśmy pójść.