Drodzy Studenci,
Zapraszamy do składania oświadczeń lub nowych wniosków w sprawie przyznania stypendium socjalnego, socjalnego w zwiększonej wysokości oraz dla osób niepełnosprawnych na semestr letni 2021/2022.
Terminy składania wniosków: do 14 marca (termin organizacyjny).
Oświadczenia i wnioski przyjmuje Pani Iwona Gałęzewska
w godzinach od 8.00 do 13.00 pn-czw,
Kwestura, wejście B. tel. (61) 424 29 42 wew. 332
adres e-mail: stypendia@pwsz-gniezno.edu.pl
Zmiany w pomocy materialnej w związku z sytuacją epidemiologiczną
Art. 79 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 17 kwietnia 2020r., poz. 695), tzw. tarcza 2.0:
Ust. 4. Do dnia 30 września 2020 r. do wniosków o stypendium socjalne, o którym mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nie stosuje się przepisów art. 88 ust. 4 i 5 tej ustawy, czyli nie trzeba dostarczać zaświadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej jeśli dochód jest mniejszy lub równy 528zł, ale student musi wiarygodnie udokumentować z czego żyje.
Ust. 5. W drugim semestrze roku akademickiego 2019/2020 do przyznawania świadczeń, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1–3 (stypendium socjalne; stypendium dla osób niepełnosprawnych; zapomogę) ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nie stosuje się ograniczenia o którym mowa w art. 93 ust. 2 pkt 1 tej ustawy, czyli okresu 6 lat studiowania na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.
Uwzględniono utratę dochodu spowodowaną obniżeniem wynagrodzenia/dochodu.
Art. 15oa dodany przez art. 73 pkt 24 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. (Dz.U.2020.695) zmieniającej nin. ustawę z dniem 18 kwietnia 2020 r. z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
- Obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111) z powodu przeciwdziałania COVID-19, stanowi utratę dochodu w rozumieniu tej ustawy i jest uwzględniane przy ustalaniu prawa do świadczeń rodzinnych na okresy zasiłkowe od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 31 października 2021 r. Przyczyną ww. zmian musi wiązać się z przeciwdziałaniem COVID-19. Obniżenie musi mieć trwały skutek, nie czasowy.
Informacja o dokumentach:
-
- należy dołączyć informację od pracodawcy, np. porozumienie/ zaświadczenie o zmianie warunków, zawierające informację o aktualnym dochodzie netto (za 2-gi miesiąc od nastąpienia zmiany dochodu) oraz informację, że powodem obniżenia jest przeciwdziałanie COVID-19
- przedsiębiorcy dołączają wypis z CEiDG określający branżę jaką się zajmują wraz z oświadczeniem, w którym szczegółowo wyjaśniają jak sytuacja epidemiologiczna i przeciwdziałanie COVID-19 wpłynęło na ich dochód.
Stypendia w semestrze letnim 2019/20
Studenci, którzy otrzymywali stypendium socjalne, socjalne w zwiększonej wysokości, stypendium dla osób niepełnosprawnych w semestrze zimowym 2019/20 i zechcą podtrzymać złożony wniosek starając się tym samym o stypendium w semestrze letnim, składają oświadczenie zgodnie z załączonym wzorem:
Osoby, które po raz pierwszy wnioskują o stypendium socjalne, składają kompletny wniosek.
Termin organizacyjny: 16.03.2020 r.
Zapraszamy do składania wniosków o stypendia.
Regulamin świadczeń dla studentów 2019/20
– stypendium socjalne (załącznik nr 1, wraz z złącznikami 1a-1g – wg potrzeb dokumentacji przedstawiającej sytuację materialną rodziny, załącznik nr 2 jeśli dotyczy)
Załącznik nr 1 do Regulaminu świadczeń dla studentów PWSZ Gniezno 2019
Załącznik nr 2 do Regulaminu świadczeń dla studentów PWSZ Gniezno 2019
– stypendium dla osób niepełnosprawnych (złącznik nr 3)
Załącznik nr 3 do Regulaminu świadczeń dla studentów PWSZ Gniezno 2019
– zapomoga (załącznik nr 5)
Załącznik nr 5 do Regulaminu świadczeń dla studentów PWSZ Gniezno 2019
O w/w stypendia można wnioskować przez cały rok akademicki jednak ze względów organizacyjnych ustalono pierwszy termin składania wniosków od 1 do 15 października 2019 r.
Wnioski przyjmują: Pani Iwona Gałęzewska i Pani Samanta Szabla – Kwestura, Rektorat (parter)
– stypendium Rektora (załącznik nr 4)
Załącznik nr 4 do Regulaminu świadczeń dla studentów PWSZ Gniezno 2019
Wnioski o przyznanie stypendium rektora składa się tylko w jednym wyznaczonym terminie: corocznie do 15 października. Termin jest nieprzekraczalny.
Wnioski przyjmują: pracownicy Działu Kształcenia i Spraw Studenckich, Rektorat, wejście B.
NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY w zasadach przyznawania świadczeń dla studentów wprowadzone przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
STYPENDIUM SOCJALNE
- zastąpienie regulaminu pomocy materialnej regulaminem świadczeń dla studentów
- świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez okres 6 lat
- nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
- magistra, magistra inżyniera albo równorzędny,
- licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia
- nie przysługują studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:
w przypadku przerwania studiów i ponownego ich podjęcia, liczenie wskazanego okresu jest kontynuowane, a nie rozpoczyna się od nowa.
- w szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości
- obowiązek dołączenia do wniosku zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i rodziny studenta, jeżeli dochód nie przekracza kwoty 528zł.
Brak zaświadczenia, skutkuje odmową przyznania stypendium socjalnego. Informacja zawierająca tylko stwierdzenie, że student/rodzina studenta korzysta lub nie korzysta z pomocy ośrodka nie jest informacją wystarczającą.
Wniosek o wydanie zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej
Wyjątkowo Rektor albo komisja stypendialna lub odwoławcza komisja stypendialna może przyznać studentowi stypendium socjalne w przypadku, niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i rodziny studenta, jeżeli przyczyny były uzasadnione oraz student udokumentował źródła utrzymania rodziny. Uznanie przez organ, że student nie udokumentował źródeł utrzymania rodziny w sposób wiarygodny i zupełny, powoduje odmowę przyznania stypendium.
STYPENDIUM DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W przypadku, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymywać to świadczenie na kolejnym kierunku studiów, jednak tylko na jednym i nie dłużej niż przez okres 6 lat.
Student ubiegający się o świadczenie w postaci stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych lub stypendium rektora, albo otrzymujący takie świadczenie, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić uczelnię o uzyskaniu przez siebie tytułu zawodowego, skutkującym utratą prawa do tych świadczeń lub o upływie terminu, w którym mógł o te świadczenia się ubiegać lub je pobierać.
Stypendium socjalne: ważne informacje dotyczące zaświadczeń z OPS