Data publikacji: 23 sierpnia 2010
Od 23 do 28.08. 2010 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa gościła wykładowców i studentów uczelni partnerskiej – Ostfalia Hochschule für Angewandte Wissenschaften.
Podróż do Polski poprzedzona została intensywnymi przygotowaniami językowymi. Studenci niemieccy wzięli udział w dwutygodniowym kursie języka polskiego poprowadzonym przez dr Małgorzatę Korycińską-Wegner. Podręcznik „Witam!” pozwolił studentom na opanowanie najważniejszych sytuacji komunikacyjnych: witanie się, podawanie danych osobowych, pytanie o samopoczucie, zamawianie w restauracji, rezerwowanie hotelu, pytanie o drogę, zakupy. Nabyte umiejętności studenci Wyższej Szkoły Nauk Stosowanych mogli sprawdzić w praktyce w czasie pobytu w Polsce.
Pierwszym punktem programu była wizyta w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie. Studenci PWSZ w ramach prezentacji przybliżyli sylwetkę naszej uczelni, natomiast pan Holger Zimpel, kierownik Studium Języków Obcych, zaprezentował Ostfalia Hochschule.
Popołudnie wypełnione zostało spacerem po Gnieźnie. Opowieść o katedrze gnieźnieńskiej stała się jednocześnie opowieścią o historii Polski i była punktem wyjścia do przedstawienia na terenie Ostrowa Lednickiego początków państwa polskiego.
Kolejnego dnia nasza polsko-niemiecka grupa wyruszyła do Torunia. Była to okazja do odwiedzenia domu Mikołaja Kopernika, spróbowania słynych toruńskich pierników oraz obejrzenia interesującego sensu w toruńskim Planetarium.
Po podróży tropem Mikołaja Kopernika, nadszedł czas na odwiedzenie miejsca narodzin Fryderyka Chopina. Chwilę przyjemnego wyciszenia przyniosło wsłuchanie się w dźwięki chopinowskiej muzyki w pięknym parku w Żelazowej Woli.
W końcu kierunek Stolica – dzień równie intensywny co pełen przeżyć: spojrzenie na Warszawę z 30-tego piętra Pałacu Kultury i Nauki, spacer Traktem Królewskim, chwila zadumy z wierszem ks. Twardowskiego w Kościele Sióstr Wizytek, kawa na Placu Zamkowym. Ostatnim punktem programu była pełna refleksji wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego.Po dniu pełnym różnorodnych przeżyć nadeszła chwila relaksu. Dzień ten upłynął pod hasłem „browaru”. Po wizycie w Browarze „Lecha” i spotkaniu integracyjnym przy firmowym produkcie nadszedł czas na zakupowe szaleństwo w Starym Browarze. Głównym punktem programu był jednak uroczysty obiad na zaproszenie JM Rektora prof. dra hab. Józefa Garbarczyka. Wieczorem studenci mieli okazję wziąć udział w koncercie na pożegnanie lata w Gnieźnie.I nadszedł dzień powrotu do Wolfenbüttel. Nie mówimy jednak „Żegnajcie”, lecz „Do zobaczenia!”
Małgorzata Korycińska-Wegner & Karol Matysiak