W dniach 15.05.2019 do 18.05.2019 studenci studiów inżynierskich PWSZ Gniezno brali udział w praktyce wyjazdowej do Słubic i Frankfurtu związanej z tematyką ochrony środowiska. Praktyka obejmowała następujące szkolenia praktyczne:
Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń na Wydziale Zamiejscowym Uniwersytetu Zielonogórskiego w Kalsku. Temat szkolenia – Modernizacja kształcenia zawodowego poprzez podniesienie poziomu wiedzy praktycznej i kompetencji studentów studiów inżynierskich. Ćwiczenia w grupach wg. ustalonego planu. Wytwarzanie i produkcja: fast-food, czekolady i chleba wiejskiego i mieszanego.
Centrum Energetyki Odnawialnej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Hala laboratoryjna energo-ekologiczna dla energetyki i odnawialnych źródeł energii . Temat – Spalanie ekologiczne i odnawialne źródła energii. Ćwiczenia praktyczne w grupach.
W trakcie wyjazdu studenci zwiedzali następujące instytucje:
Miasto Słubice i miasto Frankfurt – obiekty związane z ochroną przeciwpowodziową. Zapoznanie się z zabezpieczeniami technicznymi chroniącymi przed powodzią i z regulacjami inżynierskimi przepływów wody w czasie powodzi. Prelekcja filmu dokumentalnego z powodzi w 1997 roku w Słubicach i Frankfurcie oraz pełna interpretacja akcji i zdarzeń przez eksperta d/s ochrony przeciwpowodziowej w Słubicach.
Park Narodowy Ujście Warty Chyrzyna. – zajęcia praktyczne w dyrekcji Parku (ścieżka edukacyjna), wyjazd do ścisłego rezerwatu ptaków w Przyborowie i obserwacja, często unikalnych gatunków ptaków.
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie – zapoznanie się z technologią sortowania i przetwarzania odpadów komunalnych.
Collegium Polonicum Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Słubicach oraz Universitaet Viadrina we Frankfurcie – zwiedzanie laboratoriów środowiskowych, wykład „Tendencje edukacyjne w innowacyjnym kształceniu inżyniera”.
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – wizyta informacyjna w Centrum logistycznym grupy BMW, zlokalizowanym na powierzchni 32 tys. m. kw., które obsługuje całą Polskę i wschodnie Niemcy.
Praktykę wyjazdową zorganizował i pilotował prof. dr hab. Jerzy Siepak – dyrektor Instytutu Ochrony i Inżynierii Środowiska.