O kulisach pracy w służbach dyplomatycznych, porozmawiamy z naszym gościem dr PIOTREM ŁUKASIEWICZEM – ambasadorem RP w Afganistanie w latach 2012-2014, pułkownikiem rezerwy sił zbrojnych, politologiem, analitykiem, negocjatorem oraz ekspertem ds. współpracy międzynarodowej i zarządzania w syt. kryzysowych.
Kiedy?
- W najbliższy wtorek tj. 18 maja br., o godz. 11:00 – porozmawiamy o znaczeniu informacji w działalności dyplomatycznej. Cały wywiad będzie transmitowany na żywo na naszym fanpage’u – https://www.facebook.com/StudiaGniezno
- o godz. 12:30 – studentów analityki bezpieczeństwa zapraszamy na wykład pt.: „Jak newsy zdobyły naszą rzeczywistość? Informacja # dezinformacja”, który odbędzie się na platformie zoom. Podczas wykładu porozmawiamy o współczesnych mediach, stosunku obywateli do informacji i o tym, jak zmienia się rzeczywistość pod wpływem informacji. Również o tym, w jaki sposób fake newsy, dezinformacja i kłamstwa zdobywają serca Polaków.
Moderatorem obu wydarzeń będzie mgr inż. Maciej Matysiak – wykładowca w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie w PWSZ Gniezno. Osoby zainteresowanych udziałem również w wykładzie akademickim, informujemy że istnieje możliwość dołączenia do wykładu online – prosimy o kontakt mailowy promocja@pwsz-gniezno.edu.pl, w celu przesłania linku z dostępem do platformy zoom
KIM JEST NASZ GOŚĆ?
dr Piotr Łukasiewicz, dyplomata cywilny i wojskowy, doradca Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Zagranicznych. W 2006 roku pełnił funkcję zastępcy attaché wojskowego w Islamabadzie, a w 2007 został decyzją Ministra Obrony Narodowej nominowany na stanowisko attaché wojskowego w Afganistanie. W 2009 r. Minister Obrony Narodowej powołał go na stanowisko Pełnomocnika MON ds. Afganistanu. Na tym stanowisku współtworzył m.in. polską strategię obecności wojskowej w Afganistanie.
Na początku 2012 r. zakończył służbę wojskową i przeszedł do rezerwy w stopniu pułkownika. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w październiku 2012 roku został mianowany Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Islamskiej Republice Afganistanu. Misję zakończył w 2014 roku.
Po powrocie do Polski zaangażował się w działalność publicystyczną, dydaktyczną i ekspercką, współpracując m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Fundacją im. Kazimierza Pułaskiego, Fundacją Global.Lab, Europejską Akademią Dyplomacji, Collegium Civitas.