Data publikacji: 15 listopada 2022
Instytut Nauk o Bezpieczeństwie w Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, serdecznie zaprasza na konferencję pt.:
Konferencja ma na celu przybliżenie przyczyn inwazji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. oraz przedstawienie agresywnej polityki Rosji w kontekście militarnym, dyplomatycznym, gospodarczym i politycznym. W trakcie prelekcji ukazane zostaną aspekty bezpieczeństwa Europy oraz Polski, a także przedstawiony zostanie wpływ wojny na postrzeganie sposobów prowadzenia działań militarnych, szczególnie z wykorzystaniem narzędzi sieciowych. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jakie znaczenie w czasie tego konfliktu mają prowadzone działania w cyberprzestrzeni, przestrzeni medialnej, czym jest dezinformacja i jakie znaczenie dla prowadzenia działań zbrojnych ma pozyskanie wiedzy ze źródeł otwartych tzw. OSINT.
Konferencja odbędzie się 18 listopada br. w Centrum Kultury Scena To Dziwna (eSTeDe), które mieści się przy ul. Roosevelta 42 w Gnieźnie.
Swoje wystąpienia podczas konferencji zaprezentują:
Konferencja adresowana jest przede wszystkim do przyszłorocznych maturzystów, dla których odpowiedni wybór przyszłej drogi zawodowej będzie miał duży wpływ na całe dorosłe życie. Wydarzenie zainteresuje także osoby, które w sposób świadomy chcą poruszać się i korzystać z zasobów współczesnego świata. Stąd też w sposób szczególny zapraszamy:
Konferencja ma charakter otwarty, ale z uwagi na bardzo duże zainteresowanie tematem obowiązują zapisy, którymi zajmuje się Pani Natalia Jurkiewicz. Osoby zainteresowane, prosimy o kontakt:
Szczegółowy program konferencji oraz informacje organizacyjne prezentujemy poniżej:
09.00 – 09.15 | Powitanie gości – prof. dr hab. Paweł Chęciński, JM Rektor ANS Gniezno |
09.15 – 09.30 | Wprowadzenie w tematykę konferencji, przedstawienie kierunku studiów Analityka Bezpieczeństwa – dr inż. Krzysztof Danielewicz, płk rez., Prorektor ds. studenckich w ANS Gniezno |
09.30 – 10.15 | Działania rosyjskich i amerykańskich służb specjalnych przed i w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę – płk. rez. Maciej Matysiak |
10.15 – 11.00 | Ukraina skazana na rosyjską agresję? Wielkoruskie DNA Putina – dr Agnieszka Bryc |
11.00 – 11:20 | PRZERWA |
11.20 – 12:05 | Internet w nowoczesnym konflikcie. Otwarte źródło informacji, dezinformacji oraz walki o serca i umysły – redaktor Jarosław Kociszewski |
12.05 – 12.50 | Rosyjska taktyka prowadzenia operacji lotniczych oraz operacji wsparcia dla Ukrainy w Polsce – gen. bryg. rez. pilot Tomasz Drewniak |
12.50 – 13.10 | PRZERWA |
13.10 – 14.00 | Panel i dyskusja oraz zakończenie konferencji |
MGR MACIEJ MATYSIAK, PŁK REZ. – absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu w 1988 r. na kierunku dowódczym. Magister pedagogiki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studia podyplomowe w zakresie wojskowej służby zagranicznej na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W trakcie odbywania służby wojskowej uczestniczył w kursach i ćwiczeniach międzynarodowych w Niemczech, Belgii oraz na terenie Polski. Od 1993 roku służbę pełnił jako oficer kontrwywiadu wojskowego. W latach 2014-2016 zajmował stanowisko zastępcy Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego. W trakcie służby wojskowej brał udział w misjach poza granicami kraju: Chorwacja i Kosowo misja OBWE, 1998 r., Bośnia i Hercegowina misja NATO SFOR, 2002-2003 r., Irak, zmiana III i IV, 2004-2005 r.
W trakcie służby wojskowej zajmował stanowiska związane z bezpieczeństwem Sił Zbrojnych RP w Polsce i poza terenem kraju. Aktywnie brał udział w działaniach związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem szpiegostwa, terroryzmu, korupcji i przestępczości zorganizowanej skierowanej przeciwko SZ RP.
Temat prelekcji: Działania rosyjskich i amerykańskich służb specjalnych przed i w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę.
DR AGNIESZKA BRYC – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, w specjalności stosunki międzynarodowe. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskała stopień doktora (2003 r.). Adiunkt na Wydziale Nauk
o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2010-2018 członkini Rady Ośrodka Studiów Wschodnich. Redaktor naczelna The Copernicus Journal of Political Science. Kieruje sekcją stosunków międzynarodowych w Polskim Towarzystwie Nauk Politycznych. Zainteresowania badawcze koncentrują się wokół polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, problemach przestrzeni poradzieckiej, a także bezpieczeństwie Izraela. Autorka licznych publikacji, w tym książek: „Cele polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej” (Toruń, 2004), „Rosja w XXI wieku: gracz światowy czy koniec gry?” (Warszawa, wyd. I, 2008,
wyd. II 2009), „Bezpieczeństwo obszaru poradzieckiego”, (red. nauk., A.Bryc, A. Legucka, A. Włodkowska-Bagan, Warszawa 2011); „Izrael 2020: skazany na potęgę?” (Warszawa. 2015).
Temat wykładu: Ukraina skazana na rosyjską agresję? Wielkoruskie DNA Putina.
MGR Jarosław KOCISZEWSKI – ekspert zajmujący się Bliskim Wschodem. Absolwent nauk politycznych na uniwersytecie w Tel Awiwie (1996 r.) i Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie (2000 r.). Biegle włada językiem hebrajskim, angielskim oraz rosyjskim w stopniu podstawowym. Dziennikarz i publicysta, którego obszar zainteresowań to Bliski Wschód oraz Afryka Wschodnia. Wieloletni korespondent polskich mediów z biurem w Izraelu, obsługujący przede wszystkim wydarzenia we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi przy realizacji projektów rozwojowych. Były korespondent mediów polskich na Bliskim Wschodzie, który obserwował m.in. proces pokojowy wraz z towarzyszącymi mu falami niepokojów, konflikty w Libanie, relacje izraelsko – polskie, dwa powstania palestyńskie, „Arabską Wiosnę”, wojnę domową w Syrii. – Współpracuje z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej przy realizacji projektów rozwojowych m.in. w Libanie, Etiopii i Ugandzie. – Dziennikarz Wirtualnej Polski, przez wiele lat związany z Polskim Radiem, Rzeczpospolitą. Autor reportaży m.in. poświęconych kryzysowi migracyjnemu w Europie. Jest redaktorem naczelnym portalu www.new.org.pl., tworzy sieć wymiany treści we współpracy z mediami w Polsce i za granicą. Członek zarządu Free Range Productions – agencji produkującej podcasty m.in., dla BBC World, Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Polin, Women In International Security Brussels, MSZ. Ekspert Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju „Stratpoints”. Uczestniczy w realizacji projektów dotyczących weteranów. Komentator ds. międzynarodowych ze wskazaniem na Bliski Wschód i Afrykę Wschodnią współpracujący z mediami publicznymi i prywatnymi (np., TOK FM, Polsat, Polskie Radio, TVP, TVN, DGP). Był reporterem portalu Wirtualna Polska.
Temat wykładu: Internet w nowoczesnym konflikcie. Otwarte źródło informacji, dezinformacji oraz walki o serca i umysły.
GEN. BRYG. PILOT Tomasz DREWNIAK – ekspert Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju „Stratpoints”. W latach 2016-2017 był Inspektorem Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Swoje doświadczenie praktyczne w dowodzeniu Siłami Powietrznymi na różnych szczeblach zdobywał między innymi piastując stanowiska: Szefa Zarządu Wojsk Lotniczych – Zastępcy Inspektora Sił Powietrznych, Szefa Wojsk Lotniczych -Zastępcy Szefa Szkolenia Sił Powietrznych, Dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Szefa Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego i polskiego przedstawiciela w NATMAC, Dyrektora Międzynarodowych Pokazów Lotniczych w Radomiu (odpowiedzialny za całość przebiegu oraz współpracę z władzami centralnymi i regionalnymi). Brał udział również w misjach zagranicznych – między innymi w roku 2004 w Iraku (organizacja lotniska Al. Kut) i w roku 2007 w Afganistanie (przygotowanie i organizacja lotniska KAIA Kabul). Gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak jest absolwentem Akademii Dowódczo-Sztabowej Sił Powietrznych USA (Maxwell, USA), Akademii NATO w Rzymie, Wojskowej Akademii Lotniczej w Monino, Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie i Politechniki Koszalińskiej.
Temat wykładu: Rosyjska taktyka prowadzenia operacji lotniczych oraz operacja wsparcia dla Ukrainy w Polsce.
Konferencja w całości sfinansowana jest ze środków budżetu państwa
z projektu: „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości 2022”.