Data publikacji: 28 lutego 2020
IX MARATON CHEMICZNY odbył się po Honorowym Patronatem JM Rektora dr hab. Janusza Wiśniewskiego, prof. PWSZ.
Dnia 26 lutego 2020 roku uczniowie szkół średnich po raz kolejny nas nie zawiedli i licznie przybyli na konkurs chemiczny na kampus akademicki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. H. Cegielskiego w Gnieźnie.
Uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie przybyli ze średnich szkół wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami z takich miejscowości jak Gniezno, Inowrocław, Trzemeszno, Środa Wielkopolska, Słupca, Września, Mogilno, Wągrowiec i Poznań, których przywitał prof. dr hab. Jerzy Siepak Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska i Technologii Chemicznej wraz z Komitetem Organizacyjnym i pracownikami instytutu w składzie: dr Agnieszka Matłoka, dr Beata Dudzińska-Bajorek, mgr inż. Agnieszka Tunak-Grześkowiak, dr Beata Klapiszewska-Kaźmierczak, mgr inż. Karol Ciesielski.
Podczas konkursu uczniowie zmierzyli się z 42 zadaniami z chemii z zakresu podstawowego i rozszerzonego, to takie nawiązanie do maratończyków, którzy mają do przebiegnięcia 42 km. Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań to 195 minut. W tym roku do konkursu przystąpiło 83 uczestników.
Uczestnicy walczyli o wspaniałe nagrody, które w IX Maratonie Chemicznym zostały ufundowane przez firmy Paroc z Trzemeszna, PWiK z Gniezna, Velux z Gniezna, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie i JM Rektor PWSZ im. H. Cegielskiego w Gnieźnie.
Nagrodami w tym roku były: statuetki za I,II i III miejsce oraz głośniki bezprzewodowe, słowniki chemiczne polsko-angielskie, vouchery wstępu do muzeum oraz upominki reklamowe z firmy Velux.
Komitet Organizacyjny w składzie: dr Agnieszka Matłoka – Przewodnicząca, dr Beata Dudzińska-Bajorek – Zastępca Przewodniczącej, mgr inż. Agnieszka Tunak-Grześkowiak – Sekretarz wraz z prof. dr hab. Jerzym Siepakiem Dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska i Technologii Chemicznej wyłonili listę finalistów:
Podczas uroczystości wręczenia nagród Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego IX Maratonu Chemicznego, dr Agnieszka Matłoka ogłosiła listę finalistów, którym nagrody wręczył prof. dr hab. Jerzy Siepak Dyrektor Instytutu Inżynierii Środowiska i Technologii Chemicznej.
Również nauczycielom wręczono podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Także wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa w IX Maratonie Chemicznym.
Nowością w tym roku było zorganizowanie warsztatów dla nauczycieli, podczas gdy ich uczniowie zmagali się z zadaniami z chemii. Nauczyciele skorzystali z warsztatów laboratoryjnych „reakcje charakterystyczne grup funkcyjnych”, które poprowadziła dr Beata Dudzińska-Bajorek i mgr inż. Karol Ciesielski.
Serdecznie dziękujemy za pomoc podczas IX Maratonu Chemicznego studentom III roku inżynierii środowiska Marii Stupczyńskiej, Piotrowi Srockiemu i studentom I roku technologii chemicznej: Sandrze Strzelińskiej, Klaudii Wekwerth, Agacie Kozłowskiej.
Dziękujemy także paniom z Działu Promocji Uczelni mgr inż. Adriannie Rokosik, mgr Agnieszce Michalskiej i pracownikom Działu Administracyjno-Gospodarczego pod kierownictwem pana mgr Tomasza Kustosza za pomoc w przygotowaniu kolejnej edycji konkursu chemicznego.
Tym sposobem IX Maraton Chemiczny przeszedł do historii.
Zapraszamy za rok.
Relację z IX Maratonu Chemicznego przygotowała:
dr Agnieszka Matłoka
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego