3 – letnie licencjackie (6 semsetrów)
Bezpieczeństwo wewnętrzne jest istotnym elementem polityki wewnętrznej Państwa, którego celem jest ochrona podstawowych wartości człowieka takich jak życie, zdrowie, mienie i środowisko według aktualnego stanu wiedzy: nauk medycznych, przyrodniczych, humanistycznych, społecznych i technicznych.
Jeśli Twoja pasją jest pomaganie ludziom w trudnych sytuacjach , w nagłych i nadzwyczajnych zagrożeniach oraz bezpieczeństwo pacjenta w środowisku informacynym opieki społecznej i zdrowotnej to znalazłeś odpowiedni kierunek! Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne przygotują Cię do pracy w służbach , inspekcjach i strażach, formacjach ochrony ludności i ratownictwa oraz w jednostkach administracji publicznej, podmiotach leczniczych i opieki społecznej. Z nami poszerzysz swoją wiedzę z zakresu militarnych i pozamilitarnych zagrożeń występujących we współczesnym środowisku bezpieczeństwa.
Zostaniesz specjalistą z zakresu ochrony ludności i ratownictwa, bezpieczeństwa zdrowotnego w sytuacjach kryzysowych, organizacji i zabezpieczenia imprez masowych. Dowiesz się w jaki sposób analizować i prognozować zagrożenia lokalne, krajowe i międzynarodowe. Nauczysz się przeprowadzić akcję ratunkową w sytuacji zagrożenia życia zdrowia ludzi i środowiska. Zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci znaleźć zatrudnienie w jednostkach administracji publicznej oraz w podmiotach leczniczych czy jednostkach opieki społecznej, służbach, inspekcjach, strażach, a także prywatnych firmach zajmujących się bezpieczeństwem. Podczas studiów zdobędziesz umiejętności ratownika na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Jako absolwent tego kierunku znajdziesz zatrudnienie w instytucjach samorządowych i rządowych, ochronie zdrowia, podmiotach gospodarczych, zespołach reagowania kryzysowego, strukturach ochrony ludności i obrony cywilnej, Siłach Zbrojnych RP, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Dzięki poszerzonej ofercie specjalności staniesz się ekspertem w zakresie wielu współczesnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem człowieka i jego środowiskiem życia jak również ochroną danych osobowych w opiece zdrowotnej.
Szeroki zakres przedmiotów oraz doświadczona i wykwalifikowana kadra akademicka składająca się głównie z praktyków i ekspertów sprawiają, że studenci tego kierunku mają możliwość zdobycia wiedzy oraz doświadczenia niezbędnego do rozwoju osobistych zainteresowań.
Dzięki poszerzonej ofercie specjalności na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne możesz stać się ekspertem w zakresie wielu współczesnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem człowieka, jego środowiskiem życia, pracy oraz bezpieczeństwem zarządzania zasobami informacyjnymi Systemu Opieki zdrowotnej.
Jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – czego się uczyć na studiach, warunki rekrutacji do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, zakres obowiązków, wynagrodzenie i inne benefity
W dniu 23 listopada w Akademii Nauk Stosowanych w Gnieźnie, gościliśmy przedstawicieli wyspecjalizowanej, elitarnej jednostki podległej Ministrowi Obrony Narodowej Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Spotkanie dedykowane było studentom, zainteresowanym wstąpieniem w szeregi Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni lub podjęciem zatrudnienia w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Główna tematyka spotkania dotyczyła procedur rekrutacyjnych oraz warunków brzegowych jakie trzeba spełnić, aby wstąpić do tej elitarnej formacji formacji Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Od 2016 roku Cyberbezpieczeństwo są 4-ą domeną prowadzenia działań militarnych, a od roku 2022, na mocy Ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni uzyskują status specjalistycznego komponentu Sił Zbrojnych RP.
Konsekwencją m.in., zapisów w tej ustawie jest możliwość wstępowania do tej formacji dwóch uzupełniających się trybach (na rynku pracy służb mundurowych to względne nowe formy rekrutacji):
Z oferty przedstawionej naszym studentom wynika, że formacja ta poszukuje utalentowanych specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności w dziedzinie informatyki, matematyki, teleinformatyki i cyberbezpieczeństwa, gotowych dołączyć do zespołu ekspertów Sił Zbrojnych RP i służyć swoim doświadczeniem Państwu Polskiemu. Oferuje satysfakcjonujące stanowiska dla osób cywilnych i żołnierzy zawodowych.
Skuteczna obrona w cyberprzestrzeni opiera się na pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów i nowoczesnej infrastrukturze informatycznej. Dla zapewnienia Polsce suwerenności cyfrowej konieczne jest również prowadzenie prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem własnych zasobów. Posiadanie unikalnych i niedostępnych dla agresorów rozwiązań programistycznych stanowi o przewadze w przypadku zagrożeń w cyberprzestrzeni, które dziś ocierają się o próg wojny. Resort obrony narodowej wzbogaca także ofertę edukacyjną mając na względzie bardzo duży potencjał polskich uczniów i studentów, potwierdzany czołowymi miejscami w międzynarodowych zawodach informatycznych. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest jednym z najważniejszych wyzwań Sił Zbrojnych RP. To m.in. na tej formacji spoczywa obowiązek zapewnienia Polakom bezpieczeństwa i przygotowanie kraju do odparcia ataków w cyberprzestrzeni.
Więcej informacji: w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie (prof. zw. dr hab. inż. Jerzy Konieczny, j.konieczny@ans-gniezno.edu.pl)