3,5 -letnie inżynierskie (7 semestrów)
Dynamicznie zmieniająca się międzynarodowa sytuacja gospodarcza, rosnące zagrożenia ze strony międzynarodowego terroryzmu czy cyberprzestępców, powodują szybki wzrost zapotrzebowania na odpowiednio przygotowanych specjalistów z zakresu analityki.
ANALITYKA BEZPIECZEŃSTWA to unikatowa w skali kraju oferta studiów, która łączy w sobie interdyscyplinarną wiedzę z praktyką. Studia kształcą poszukiwanych w kraju i za granicą ekspertów, a także stają się furtką do międzynarodowej kariery. Kompetencje zdobyte w trakcie studiów, sprawdzą się również idealnie w handlu międzynarodowym oraz w biznesie i firmach, które związane są z bezpieczeństwem krajowym i międzynarodowym.
W programie studiów największy akcent położono na:
Dodatkowo w programie kształcenia zwiększono liczbę godzin z języka obcego, a od II roku studiów, wprowadzono fakultet z drugiego języka obcego (do wyboru: rosyjski lub francuski). Znajomość języków obcych ma umożliwić studentom dotarcie do istotnych informacji, dostępnych jedynie w źródłach obcojęzycznych.
Poza teoretycznymi oraz praktycznymi zajęciami, studenci odbywają również praktyki zawodowe, które realizowane są zarówno w Polsce jak i zagranicą.
Od analizy po bezpieczeństwo. Studia z charakterem.
Absolwenci kierunku ANALITYKA BEZPIECZEŃSTWA znajdują zatrudnienie na stanowiskach analityków oraz ekspertów w:
Jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ? – czego się uczyć na studiach, warunki rekrutacji do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, zakres obowiązków, wynagrodzenie i inne benefity
W dniu 23 listopada w Akademii Nauk Stosowanych w Gnieźnie, gościliśmy przedstawicieli wyspecjalizowanej, elitarnej jednostki podległej
Ministrowi Obrony Narodowej Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Spotkanie dedykowane było studentom, zainteresowanym wstąpieniem w szeregi Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni lub podjęciem zatrudnienia w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Główna tematyka spotkania dotyczyła procedur rekrutacyjnych oraz warunków brzegowych jakie trzeba spełnić, aby wstąpić do tej elitarnej formacji formacji Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Od 2016 roku cyberbezpieczeństwo są 4-ą domeną prowadzenia działań militarnych, a od roku 2022, na mocy Ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni uzyskują status specjalistycznego komponentu Sił Zbrojnych RP.
Konsekwencją m.in., zapisów w tej ustawie jest możliwość wstępowania do tej formacji dwóch uzupełniających się trybach (na rynku pracy służb mundurowych to względne nowe formy rekrutacji):
Z oferty przedstawionej naszym studentom wynika, że formacja ta poszukuje utalentowanych specjalistów posiadających wiedzę i umiejętności w dziedzinie informatyki, matematyki, teleinformatyki i cyberbezpieczeństwa, gotowych dołączyć do zespołu ekspertów Sił Zbrojnych RP i służyć swoim doświadczeniem Państwu Polskiemu. Oferuje satysfakcjonujące stanowiska dla osób cywilnych i żołnierzy zawodowych.
Skuteczna obrona w cyberprzestrzeni opiera się na pracy wysoko wykwalifikowanych specjalistów i nowoczesnej infrastrukturze informatycznej. Dla zapewnienia Polsce suwerenności cyfrowej konieczne jest również prowadzenie prac badawczo-rozwojowych z wykorzystaniem własnych zasobów. Posiadanie unikalnych i niedostępnych dla agresorów rozwiązań programistycznych stanowi o przewadze w przypadku zagrożeń w cyberprzestrzeni, które dziś ocierają się o próg wojny. Resort obrony narodowej wzbogaca także ofertę edukacyjną mając na względzie bardzo duży potencjał polskich uczniów i studentów, potwierdzany czołowymi miejscami w międzynarodowych zawodach informatycznych. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni jest jednym z najważniejszych wyzwań Sił Zbrojnych RP. To m.in. na tej formacji spoczywa obowiązek zapewnienia Polakom bezpieczeństwa i przygotowanie kraju do odparcia ataków w cyberprzestrzeni.
Więcej informacji: w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie (prof. zw. dr hab. inż. Jerzy Konieczny, j.konieczny@ans-gniezno.edu.pl)
PROGRAM STUDIÓW- ANALITYKA BEZPIECZEŃSTWA STUDIA STACJONARNE