17.06.2024
Studenci Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii już po raz drugi wzięli udział w wydarzeniu promującym zdrowie pod hasłem ‘Aktywny przedszkolak”. Tym razem w dniu 17.06.2024 odwiedziliśmy Przedszkole Językowe ‘Przedszkoludki” w Gnieźnie. W ramach zajęć dzieci poznały zawód fizjoterapeuty, nauczyły się jakimi sposobami może pracować. Historii na ten temat mogły wysłuchać w opowiadaniu przygotowanym przez jedną ze studentek. Przedszkolaki miały okazję sprawdzić się podczas sprawnościowych wyścigów rzędów oraz świetnie bawić się podczas części taneczno-ruchowej. Najmłodsi dowiedzieli się również czym są taśmy kinesiotaping i jak się ich używa, mogli je przetestować tworząc z nich własne dzieła Na koniec każdy przedszkolak dostał pamiątkowy dyplom, edukacyjną broszurkę oraz naklejkę i balonika Po takich zajęciach wizyta u fizjoterapeuty już na pewno nie będzie straszna!
01.02.2024 – “Zdolność utrzymania równowagi – badanie posturograficzne”
W dniu 1 lutego 2024 r. odbyły się warsztaty dla Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii „Zdolność utrzymania równowagi – badanie posturograficzne”. Warsztaty poprowadził Pan mgr Mikołaj Bacik – wykładowca kierunku Fizjoterapia.
Podczas szkolenia przypomniane i rozwinięte zostały wiadomości na temat równowagi i czynników niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Następnie każdy uczestnik miał okazję spróbować swoich sił na platformie posturograficznej zarówno jako pacjent, jak i jako wykonujący badanie. Szkolenie pozwoliło studentom na nowo przyjrzeć się zagadnieniu równowagi oraz możliwościom jej ćwiczenia, co z pewnością poszerzyło wiedzę w zakresie metod rehabilitacyjnych.
26.01.2024 – ✨🌟 Dzień, który na zawsze pozostanie w naszych sercach! 🌟✨
Dnia 26 stycznia 2024 roku, w magicznym klimacie kampusu Akademii Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, odbyło się wyjątkowe wydarzenie – akcja charytatywna zorganizowana przez Koła Naukowe Pielęgniarstwa i Fizjoterapii. Nasze dobre serca zjednoczyły się, by wspólnie wesprzeć rodzinę dotkniętą tragicznym pożarem, który pozbawił ich dachu nad głową.
🏡 Dzięki wspaniałomyślności, hojności i zaangażowaniu każdego z Was, udało się zebrać niewiarygodną kwotę 2421 zł! 🤝 Cały dochód został przekazany na zbiórkę, stanowiąc promyk nadziei dla tych, którzy utracili swój dom.
🍰🍵 Podczas tego niezwykłego wydarzenia można było zasmakować pysznych ciast i porozmawiać przy aromatycznej kawie. 🎶 Zacieśnialiśmy więzi, integrując się w atmosferze pełnej wzruszeń, przy wspaniałej muzyce i emocjonujących grach planszowych.
🎉🎁 Nie zabrakło także emocji w dwóch loteriach fantowych, gdzie można było zdobyć zarówno drobne upominki jak słodycze czy roślinki oraz bardziej okazałe nagrody, w tym bony do restauracji czy na relaksacyjny masaż. Emocje sięgały zenitu, a każdy uśmiech był jak promyk słońca na niebie.
🙌 Serdeczne podziękowania dla każdego, kto okazał swoje serce i wsparł naszą szlachetną inicjatywę! Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wsparciu firm, udało nam się osiągnąć ten wielki sukces.
💖 Takie wydarzenia nie tylko integrują społeczność naszej uczelni, ale przede wszystkim pokazują, jak wielką moc ma wspólna dobroczynność. Każda złotówka, każdy uśmiech, każdy gest dobroci sprawiają, że nasza uczelnia staje się miejscem wyjątkowym.
🌈 Dziękujemy Wam za serce, za solidarność i za uczucie, że wspólnie możemy czynić dobro! Niech ta akcja charytatywna będzie inspiracją do kolejnych wspólnych działań na rzecz tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
2023 rok
Dnia 19 grudnia 2023 r. członkowie Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii uczestniczyli w spotkaniu świątecznym w Leśnym Domu Seniora w Piastowie. Celem wydarzenia było stworzenie ciepłej, świątecznej atmosfery dla jego mieszkańców poprzez wspólne działania i aktywizację społeczną. Wizyta miała na celu zwiększenie poczucia wspólnoty i radości wśród seniorów, szczególnie w okresie, który dla wielu może być czasem samotności. Podczas spotkania pensjonariusze mieli okazję do nawiązania międzypokoleniowego dialogu oraz wspólnego dekorowania pierników.
W dniach 28-29 listopada 2023 r. w siedzibie Uczelni członkowie Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii uczestniczyli w certyfikowanym szkoleniu pn. „Terapia manualna w ostrych dolegliwościach bólowych kręgosłupa”. Szkolenie poprowadził dr n. med. Marian Majchrzycki – doświadczony praktyk fizjoterapii, osteopata i terapeuta manualny. Celem kursu była nauka badania pacjenta w ostrych dolegliwościach bólowych, diagnostyka różnicowa wykluczająca, badanie neurologiczne oraz manualne leczenie pacjentów z ostrymi dolegliwościami bólowymi. Podczas szkolenia studenci poznali koncepcję zastosowania metody leczenia w dysfunkcjach somatycznych, w tym różne odmiany i zastosowanie lecznicze technik rozluźniania pozycyjnego, punktów odruchowych, struktur mięśniowo-powięziowych, manualne techniki drenażowe celowane na dysk, korzeń i miejscowy stan zapalny oraz inne techniki manualne skuteczne w leczeniu pacjentów w ostrych dolegliwościach bólowych. Szkolenie zostało w całości sfinansowane ze środków budżetu państwa z projektu: „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości 2023”.
W dniu 25 listopada 2023r odbyła się II Edycja Konferencji Fizjoterapii Sportowej Physio Olympic Day pn. „Nowoczesna fizjoterapia i strategie programowania terapii w urazach sportowych” organizowanej w Warszawie.
Celem wydarzenia było podzielenie się wiedzą na temat nowoczesnej fizjoterapii przez ekspertów oraz przedstawienie strategii programowania terapii w urazach sportowych.
Konferencja została podzielona na trzy panele dyskusyjne:
• Panel Sport
• Panel Ekspert
• Panel Kontrowersje
Podczas wykładów poruszone zostały następujące zagadnienia:
• Rekomendowane postepowanie po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w kontekście aktualnych badań naukowych;
• Rola przygotowania motorycznego w prewencji urazów mięśni kulszowo-goleniowych;
• Programowanie fizjoterapii urazów w obrębie stawu skokowego na przykładach biegaczy;
• Zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego w sporcie w ujęciu osteopatycznym;
• Nowoczesna fizjoterapia w kontuzjach sportowych obręczy barkowej;
• Wpływ terapii kontrastowej na niwelowanie zmęczenia mięśniowego;
• CLT – koordynacyjny trening lokomotoryczny;
• Wpływ substancji dopingujących na urazy w sporcie i późniejszy proces terapeutyczny pacjenta;
• Trudne przypadki i powikłania u pacjentów po igłoterapii – złożony obraz kliniczny
Poza tym na zakończenie konferencji odbyły się dwa warsztaty:
• Urazy sportowe kończyny dolnej. Analiza obrazowa w praktyce fizjoterapeuty; prowadzony przez dr n. med. Piotra Godka
• Badanie czynnościowe i testy funkcjonalne kończyny górnej dla sportowców; prowadzony przez prof. dr hab. Zbigniewa Śliwińskiego
W przerwach między wykładami i warsztatami odbyły się trzy przerwy kawowe, a o godzinie 14:00 odbyła się duża przerwa obiadowa. Podczas trwania całego wydarzenia dla uczestników został przygotowany poczęstunek oraz symboliczne podarunki. Wyjazd na tę konferencję był świetną okazją dla studentów Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu fizjoterapii i zapoznanie się z najnowszymi metodami pracy z pacjentami
W dniu 14 listopada br. w Akademii Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa zostało zorganizowane spotkanie edukacyjne z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.
Z inicjatywy Zastępcy Dyrektora Instytutu Nauk o Zdrowiu ds. Fizjoterapii Pani dr Anny Święcickiej, w murach naszej Uczelni gościliśmy Zarząd Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z Gniezna i Kostrzyna Wielkopolskiego.
Głównym celem przedsięwzięcia było upowszechnienie wiedzy z zakresu strategii postępowania fizjoterapeutycznego oraz szeroko rozumiana edukacja osób starszych z cukrzycą, mająca na celu ograniczenie powikłań związanych z cukrzycą oraz poprawę jakości i długości życia chorych.
Cykl wykładów i warsztatów praktycznych miała zaszczyt poprowadzić wyspecjalizowana i doświadczona kadra dydaktyczna kierunku Fizjoterapia w składzie mgr Adrianna Bosacka, mgr Lidia Kowalska-Nowak, mgr Mikołaj Bacik oraz studentka III roku fizjoterapii Aleksandra Zgoła. Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za liczny i czynny w nim udział.
Dnia 15 czerwca 2023 r. Studenci Koła Naukowego kierunku Fizjoterapia i Pielęgniarstwo odwiedzili przedszkole nr 2 oraz filię „Źródełka” w Gnieźnie.
Celem inicjatywy było zapoznanie przedszkolaków z istotą zawodu fizjoterapeuty oraz kształtowanie wśród dzieci umiejętności i postaw prozdrowotnych.
Studenci podkreślali świadomość wynikającą z ważnej misji jaką pełnią dla zdrowia i sprawności człowieka przedstawiciele tego zawodu.
Zaprezentowano broszurkę zachęcającą do aktywności fizycznej oraz nabycia prawidłowych nawyków żywieniowych. Podczas krótkiej prezentacji praktycznej omówiono korzyści wynikające z zastosowania kinesiotapingu.
Pod okiem przyszłych fizjoterapeutów, dzieci uczestniczyły w zabawach i grach ruchowych oraz wysłuchały pouczającej historii o bohaterskiej Fizjopandzie, bajki przygotowanej dla przedszkolaków specjalnie na okoliczność tego wydarzenia.
Podczas spotkania wręczano przedszkolakom drobne upominki od ANS Gniezno, m.in. ordery uśmiechu, balony, kolorowanki oraz pamiątkowe dyplomy.
Dnia 13 czerwca 2023 r. w siedzibie Instytutu Nauk o Zdrowiu ANS Gniezno odbyło się zebranie Członków Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii.
Spotkanie stało się okazją do świętowania, ogłoszonego drukiem, artykułu nt. „Możliwości zastosowania kinesiotapingu na obręcz barkową u wspinaczy ściankowych – studium przypadku”, a tym samym do podsumowania działalności naukowej Studentów Koła w roku akademickim 2022/2023.
Zrecenzowany artykuł, którego autorami są Członkowie KNSF, został opublikowany w najnowszym, 2. numerze kwartalnika „Rehabilitacja w praktyce”.
Czasopismo jest indeksowane w bazie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz w bazie Index Copernicus.
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych ciekawych publikacji!
Zachęcamy do lektury aktualnego numeru czasopisma, dostępnego wkrótce w Bibliotece ANS Gniezno.
Dnia 2 czerwca 2023 r. Członkinie Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii aktywnie uczestniczyły w II Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „Wyzwania współczesnego świata”, organizowanej przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych we Włocławku. Pod kierunkiem opiekuna koła naukowego, Pani dr Anny Święcickiej, ANS Gniezno reprezentowały Panie Klaudia Kijak i Oliwia Skiba. Studentki przedstawiły wyniki wspólnych badań naukowych na temat „Ocena stanu funkcjonalnego zawodniczek trenujących amatorsko boks z wykorzystaniem metody badania przesiewowego Functional Movement Screen (FMS)”. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dnia 18 maja, w siedzibie Urzędu Statystycznego w Poznaniu, członkowie Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii brali udział w grze terenowej, zorganizowanej w ramach obchodów 60. rocznicy powołania urzędów statystycznych jako jednostek statystyki publicznej o wojewódzkim zasięgu działania. Celem wydarzenia, prócz poszerzenia wiedzy z zakresu statystyki, było zapoznanie członków kół naukowych wielkopolskich uczelni wyższych z badaniami prowadzanymi przez polską statystykę publiczną, ich organizacją i metodologią, w tym badaniami eksperymentalnymi prowadzonymi przez Urząd Statystyczny w Poznaniu oraz metodyką liczenia podstawowych wartości i wskaźników. W grze terenowej brały udział poszczególne zespoły uczestników, z których każdy odwiedził łącznie 8 pokoi. Po obejrzeniu prezentacji uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania. Zespół, który ukończył grę z największą liczbą zebranych punktów wygrywał. Reprezentanci Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii zajęli II miejsce. Nagrody indywidualne otrzymali: Aleksandra Morawska, Marcin Janiak, Adrian Niewiadomski, Bartosz Pawłowski. Serdecznie gratulujemy!
Dnia 22 maja 2023 r. w kampusie ANS Gniezno członkowie studenckich kół naukowych kierunku fizjoterapia i pielęgniarstwo brali udział w interdyscyplinarnym warsztacie pt. ”Jak bezpiecznie wspierać rozwój dziecka poprzez noszenie w chuście?”. Celem wydarzenia było upraktycznienie wiedzy o zdrowym i prawidłowym noszeniu dzieci w chustach. To niezwykłe spotkanie stało się doskonałą okazją do propagowania narzędzia, służącego do budowania bliskości, poczucia bezpieczeństwa oraz wspierania neurorozwojowego oraz emocjonalnego dziecka przez rodziców.
Warsztaty cieszące się dużym zainteresowaniem wśród studentów były prowadzone przez Panią Justynę Chmiel – międzynarodową doradczynię chustonoszenia.
Członkinie Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii brały udział w XVI Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej “Wiosna z fizjoterapią”, organizowanej przez Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Tegoroczna edycja odbyła się w formie hybrydowej.
Tematem przewodnim konferencji była fizjoterapia w sporcie. Wydarzenie odbyło się 12 kwietnia oraz 19 kwietnia 2023 w formie webinarów, z kolei dnia 22 kwietnia reprezentantki Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii ANS Gniezno odbyły szkolenie w Warszawie, gdzie uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy szkoleniowe. Po bloku szkoleń odbył się mecz piłki siatkowej studenci kontra wykładowcy z wynikiem 3:0 dla studentów – brawo !!!
Tegoroczne szkolenie Wiosna z Fizjoterapią było połączeniem ruchu, wiedzy praktycznej jak i formy naukowej.
2022
Tym razem studenci koła naukowego fizjoterapii uczestniczyli w listopadowym szkoleniu Kinetic Running W czasie tego intensywnego kursu praktyczno-teoretycznego, uczestnicy poznali techniki diagnostyczne oraz program leczenia urazów w sporcie biegowym Szkolenie w całości zostało sfinansowane ze środków pochodzących z programu “Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości”.
W dniach 11-13 listopada 2022 r. brali udział w certyfikowanym szkoleniu pt.: „Kompleksowa terapia powięzi”, które odbyło się w Bydgoszczy.
Szkolenie w całości zostało sfinansowane ze środków pochodzących z programu “Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości”.
Wszystkim uczestnikom szkolenia serdecznie gratulujemy
Dnia 5 listopada 2022 r. odbyła się VIII Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Młodych Fizjoterapeutów, organizowana przez Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Głównym punktem całego wydarzenia był test wiedzy, który odbył się z samego rana w dniu Olimpiady. Rozegrany został w trzech różnych kategoriach: Kategoria A – studenci fizjoterapii I, II i III roku studiów, Kategoria B – studenci fizjoterapii IV, V roku studiów oraz absolwenci z rocznika 2021/22, Kategoria C – fizjoterapeuci mający prawo do wykonywania zawodu. Dodatkową kategorią była też rywalizacja drużynowa, gdzie sumowane były indywidualne wyniki członków grupy z danej uczelni.
Test dla każdej z kategorii składał się ze stu pytań z zakresu ogólnej wiedzy fizjoterapeutycznej (odpowiedniej dla danej grupy), ułożonych przez Radę Naukową. Należy podkreślić, że w skład tej Rady wchodzili profesorowie i wykładowcy z uczelni z całej Polski, w tym dr Anna Święcicka, która nie tylko brała udział w układaniu testów, ale też przygotowywała studentów ANS Gniezno do udziału w Olimpiadzie, a w dniu wydarzenia towarzyszyła im i wspierała przez cały czas trwania konkursu.
Na rozwiązanie testu wszyscy uczestnicy mieli 66 minut. Rywalizacja rozpoczęła się już o godz. 10:00 rano, a na wyniki należało poczekać aż do godziny 17:00. Nie był to jednak czas w żadnym stopniu stracony. Organizatorzy zadbali o aktywne jego wypełnienie, przez zorganizowanie wielu bardzo ciekawych wykładów, tj.:
W przerwach między wykładami odbywały się dwie dłuższe przerwy (kawowa i obiadowa), a w pozostałych przerwach organizowane były krótkie konkursy z zakresu anatomii oraz zabawy drużynowe. Wydarzenie uświetnili również wystawcy, wśród których znaleźli się m.in.: Meden Inmed, Centrum Edukacji Medycznej, Krajowa Izba Fizjoterapeutów, RehaTrainer, Valde, Balsamique, Habys, Strefa Regeneracji czy Kinesio – Kinesiotaping Polska.
O godzinie 17:00 nastąpiło ogłoszenie wyników testów wiedzy. Aleksandra Zgoła – studentka II roku fizjoterapii, zajęła 5. miejsce
Serdecznie gratulujemy
Dnia 29 października studenci Koła Naukowego Fizjoterapii uczestniczyli w certyfikowanym szkoleniu finansowanym w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości
Tematem szkolenia była “Hipertonia dna miednicy i jej wpływ na bolesne miesiączkowanie i współżycie. Diagnostyka i terapia.”
Warto dodać, że nadmierne napięcie tkanek wchodzących w skład dna miednicy to obszar zainteresowań wielu terapeutów, w tym specjalistów zajmujących się uroginekologią. Manualna i treningowa praca w tym obszarze może przynosić rewelacyjne efekty w takich problemach jak bolesne miesiączkowanie czy ból, bądź dyskomfort pacjentów podczas współżycia.
Wszystkim uczestnikom kursu gratulujemy nowych kompetencji i trzymamy kciuki za kolejne szkolenia
Nowy tydzień zaczynamy od newsa, którego nadesłali nam członkowie Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii, którzy w piątek 21 października br. uczestniczyli w specjalistycznym kursie pt.: “Terapia przepon w terapii narządów wewnętrznych.”
Podczas w/w warsztatu studenci fizjoterapii w ANS Gniezno mieli możliwość zagłębienia się w zagadnienia związane z: anatomią i palpacją przepon oraz otaczających ją tkanek, poznać techniki terapii manualnej, które można wykorzystać w terapii przepon oraz terapii narządów wewnętrznych, a także omawiali z instruktorem najciekawsze przypadki pacjentów, którzy zgłaszali tego typu dolegliwości.
Po zakończeniu warsztatu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat potwierdzający ich udział w kursie, a całe szkolenie zostało całkowicie sfinansowane ze środków pochodzących z programu “Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości 2022”.
Serdecznie gratulujemy i pękamy z dumy !!
W dniach 8-9 kwietnia 2022 roku odbyła się ogólnopolska studencka konferencja „Wiosna z Fizjoterapią” organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Fizjoterapii WUM oraz Zakład Rehabilitacji Wydziału Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W konferencji dział brali studenci i specjaliści z zakresu fizjoterapii z całej Polski. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji była „Rehabilitacja pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-2”. Podczas pierwszego dnia konferencji odbyły się dwie sesje prezentacji rozdzielone wykładem eksperta. Pierwsza z nich dotyczyła ściśle tematu „Rehabilitacja pacjentów po zakażeniu SARS-CoV-2”, a w trakcie drugiej prezentowane były tematy wolne.
2021 rok
Zapraszamy wszystkich studentów FIZJOTERAPII do aktywnego udziału w Kole Naukowym
W najbliższym czasie planujemy:
eventy tematyczne
szkolenia branżowe
badania naukowe
oraz wymianę doświadczeń zawodowych
Reaktywacja Koła Naukowego Studentów Fizjoterapii – ANS Gniezno (ans-gniezno.edu.pl)