USOS Logo FaceBook Logo Instagram Logo

Aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnościami

1. Biuro Karier ANS Gniezno

    W Polsce orzeczenie o stopniu niepełnosprawności to formalne potwierdzenie posiadania statusu osoby niepełnosprawnej. Jest to orzeczenie mocy prawnej na poziomie instytucjonalnym, przyznawane osobom, które ukończyły 16. rok życia. Ubiegać się o nie mogą wszystkie osoby z naruszoną sprawnością organizmu. Orzeczenie o niepełnosprawności nie tylko stanowi dokument poświadczający o poziomie sprawności organizmu, ale również traktuje o stopniu niepełnosprawności i wiążącym się z nim dostępie do uprawnień z tego tytułu wynikających. Innymi słowy – orzeczenie o niepełnosprawności organizuje funkcjonowanie życia osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej i obywatelskiej. Z punktu widzenia osób niepełnosprawnych pojawia się istotne pytanie: czy możliwa jest praca z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Więcej informacji na stronie:

    Osoby-z-niepelnosprawnoscia-na-rynku-pracy.pdf

    2. Aktywizacja zawodowa Osób Niepełnosprawnych

    Po przez niżej umieszczony link osoby z niepełnosprawnością (choć nie tylko one) mogą sprawdzić działania, które mają pomóc osobom poszukującym pracy lub bezrobotnym, przygotować się do znalezienia pracy, podjęcia i utrzymania zatrudnienia.

    Więcej informacji na stronie:

    Aktywizacja zawodowa – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

    3. Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

    Menu dla: Rynek pracy

    Współczynnik aktywności zawodowej: 34,2%,

    Wskaźnik zatrudnienia: 32,2%

    Stopa bezrobocia: 6,0%

    (GUS BAEL – dane średnioroczne za 2022 r. dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ekonomicznym tj. 18-59/64)

    WYNIKI BADANIA AKTYWNOŚCI EKONOMICZNEJ LUDNOŚCI

    Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wskazują, że w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wzrósł o 1,3 pkt. proc. i uplasował się na poziomie 34,2%.    

    Dodatkowo w roku 2022 zanotowano  poziom stopy bezrobocia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym na poziomie – 6,0%. Tym samym stopa bezrobocia spadła o 0,9 pkt. proc. 

     Zmiany w kierunku wzrostu wskaźnika zatrudnienia, który w 2022 roku w porównaniu z rokiem 2021 wzrósł o 1,5 pkt. proc. do poziomu 32,2%. W roku 2022 liczba aktywnych zawodowo osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym liczyła 504 tys., z czego 474 tys. stanowiły osoby pracujące, a 30 tys. osoby bezrobotne. Tym samym pracujące osoby niepełnosprawne stanowiły 94,0%  osób niepełnosprawnych aktywnych zawodowo w wieku produkcyjnym.

    Mimo pozytywnych zmian w zakresie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych na przestrzeni lat – ich aktywność zawodowa nadal znacząco odbiega od aktywności zawodowej osób sprawnych. W 2022 r. współczynnik aktywności zawodowej osób sprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 83,8%, wskaźnik zatrudnienia 81,3% a stopa bezrobocia 2,9%. Różnica między wskaźnikiem zatrudnienia osób sprawnych a niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wyniosła 49,6 pkt proc. a między stopą bezrobocia tych dwóch grup – 3,1 pkt proc.

    Należy dodać, że wartość współczynnika aktywności zawodowej jest ściśle powiązana zarówno z liczbą osób pracujących jak i bezrobotnych, a przekroczenie progu 27% tego wskaźnika w latach 2012-2014 było spowodowane m.in. wzrostem bezrobocia.

     Dla osób niepełnosprawnych w wieku 16 lat i więcej powyższe wskaźniki w 2022 roku kształtowały się następująco: współczynnik aktywności zawodowej – 20,1%, wskaźnik zatrudnienia – 19,0%, stopa bezrobocia – 5,5%.  Zatem w porównaniu z 2021 r. współczynnik aktywności zawodowej I wskaźnik zatrudnienia nieznacznie wzrósł o 0,6 pkt. proc., a stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,5 pkt. proc.

    Uwaga:
    Należy zwrócić uwagę na zmianę definicji w BAEL od I kwartału 2021 – pytania o aktywność w badaniu dotyczą osób w wieku 15-89 lat., zmieniła się definicja osoby pracującej, co rzutuje ostatecznie na liczbę osób pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo oraz na wskaźniki. GUS informuje, że dane od I kw. 2021 są nieporównywalne z wcześniejszymi szeregami czasowymi.

    Więcej informacji na stronie:

    Rynek pracy – Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych