USOS Logo FaceBook Logo Instagram Logo

Szkolenie teoretyczne związane z oprzyrządowaniem specjalistycznym dronów

Data publikacji: 22 maja 2024

W dniu 13 maja 2024 roku, studenci II roku na kierunku Analityka Bezpieczeństwa w ramach przedsięwzięcia „Dydaktyczna inicjatywa doskonałości”, odbyli szkolenie teoretyczne związane z oprzyrządowaniem specjalistycznym dronów, które przeprowadził Pan Ryszard Pietrzak z firmy „STEALTH”.

W trakcie zajęć praktycznych pan Jędrzej Będziechowski zapoznał naszych studentów z technologiami antydronowymi.

Szkolenie objęło takie tematy jak: analizowanie, wykrywanie, określanie i zagłuszanie, a także praktyczną obserwację i analizę fal radiowych, sygnatur mikrodopplerowskich oraz budowę wiązki fali radiowych w celu zagłuszania komunikacji.

Celem zajęć było przedstawienie naszym studentom, że łatwy i powszechny dostęp do bezzałogowych statków powietrznych (BSP), znanych jako drony, przyniósł wiele korzyści zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i dla podmiotów gospodarczych.

Nowoczesne drony mają zdolność pokonywania długich dystansów, mogą przenosić coraz cięższe ładunki, a także są wyposażone w zaawansowane systemy kamer, co czyni je niezwykle wszechstronnymi narzędziami. Ich zaawansowane funkcje, takie jak loty w trybie automatycznym po wcześniej zaprogramowanej trasie, dodatkowo zwiększają ich użyteczność, ale jednocześnie komplikują kwestie związane z bezpieczeństwem.

Nasi słuchacze podczas zajęć, mogli w praktyce zaobserwować i analizować, w jaki sposób działa system detekcji dronów oraz jakie możliwości w zakresie ich neutralizacji oferuje nowoczesna technologia.