USOS Logo FaceBook Logo Instagram Logo

Wizyta studentów ANS w fabryce Volkswagen w Poznaniu

Data publikacji: 06 grudnia 2023

W dniu 5 grudnia 2023 r. studenci pierwszego i drugiego roku kierunków Transport i logistyka oraz Zarządzanie i inżynieria produkcji uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do fabryki firmy Volkswagen w Poznaniu. Zakład w poznańskim Antoninku specjalizuje się w pojazdach dostawczych. Już od 20 lat produkuje znany w całej Europie model VW Caddy, ponadto powstają tu samochody VW Transit oraz (od niedawna) Ford Transit Connect. W ciągu jednej zmiany w zakładzie powstaje ok. 250 pojazdów, co przy trzyzmianowej organizacji pracy powoduje, że w ciągu 24 godzin z taśm produkcyjnych fabryki zjeżdża ok. 750 samochodów.

Imponująca skala produkcji wynika przede wszystkim z nowoczesnej organizacji procesu wytwarzania, w którym wiodącą rolę odgrywają automatyzacja i robotyzacja. W ciągu ostatnich kilku lat na linii produkcyjnej modelu Caddy wprowadzono 450 robotów, co spowodowało, że stopień automatyzacji wytwarzania tego auta zwiększył się niemal dwukrotnie: z 43 do ponad 80 %. W halach produkcyjnych jest coraz mniej ludzi, ich pracę wykonują roboty. Zakład współpracuje z ponad 900 kooperantami, z czego tylko niewiele ponad stu to producenci polscy.

Wizyta w tak nowoczesnym przedsiębiorstwie produkcyjnym była dla naszych studentów cennym uzupełnieniem programu kształcenia na uczelni.  Poznali stosowane w zakładzie unikatowe technologie wytwarzania, obserwowali w jaki sposób rozwiązywane są skomplikowane problemy logistyczne. W czasie zwiedzania zakładu studenci mogli zobaczyć historycznego Tarpana – samochód rolniczy, którego produkcję rozpoczęto w końcu 1972 r. w wytwórni znajdującej się w miejscu dzisiejszych zakładów VW w Antoninku. Wrażenie robi porównanie: w ciągu czterech pierwszych miesięcy 1973 r. wyprodukowano 250 tych samochodów, tyle ile w fabryce Volkswagen powstaje dzisiaj w ciągu 8 godzin.