Studenci wszystkich kierunków inżynierskich o profilu praktycznym (zarówno na studiach stacjonarnych Studenci wszystkich kierunków inżynierskich o profilu praktycznym (zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych) zobowiązani są do odbycia praktyki zawodowej, zgodnie z programem studiów.
Studenci rozpoczynający kształcenie w 2019 r. i później zobowiązani są – w myśl ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” z 2018 r. – odbyć praktykę o łącznym wymiarze 24 tygodni (960 godzin). Praktyki te odbędą się po drugim, czwartym, szóstym i w trakcie siódmego (względnie ósmego – na studiach niestacjonarnych) semestru.
Podstawowe informacje dotyczące celów, przebiegu i oczekiwanych efektów kształcenia praktyk zawiera „Regulamin studenckich praktyk zawodowych na kierunkach inżynierskich o profilu praktycznym w Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa” (zwany dalej „Regulaminem praktyk”), stanowiący załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 26/2025 Rektora Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa z dnia 31 marca 2025 r.
Regulamin praktyk inżynierskich
Załączniki do Regulaminu praktyk:
Szczegółowe informacje dotyczące programów praktyk zawodowych na poszczególnych kierunkach kształcenia przedstawione są w sylabusach – Praktyka zawodowa. Dokumenty te – dla poszczególnych kierunków – zestawiono poniżej.
Sylabusy praktyk zawodowych
Zadania z zakresu organizacji praktyk w Uczelni realizują, współpracując ze sobą: dyrektorzy instytutów, uczelniani opiekunowie praktyk (powoływani przez dyrektorów instytutów dla poszczególnych kierunków kształcenia) oraz Dział Kształcenia i Spraw Studenckich. Zakres ich obowiązków i kompetencji przedstawia „Regulamin praktyk”.
Rolę uczelnianych opiekunów praktyk dla poszczególnych kierunków pełnią:
Informatyka
dr inż. Łukasz Józefowski
Zarządzanie i inżynieria produkcji
dr inż. Piotr Maluśkiewicz
Transport i logistyka
dr inż. Ryszard Raczyk (kierunek: Transport i logistyka)
Student może sam wybrać miejsce odbywania praktyki lub skorzystać z ofert przygotowanych przez Uczelnię. Przy samodzielnym wyborze pamiętać należy, aby proponowane przedsiębiorstwo umożliwiało spełnienie ogólnych celów praktyki, sformułowanych w „Regulaminie praktyk” oraz wymogów szczegółowych zawartych we właściwym dla kierunku i rocznika sylabusie. Praktyka odbywać się może także w przedsiębiorstwach poza granicami kraju. Możliwe jest wówczas uzyskanie stypendium z programu Erasmus+. Wybrane miejsce odbywania praktyki musi zostać zaakceptowane przez dyrektora instytutu.
Obowiązkiem studenta jest pobranie z Działu Kształcenia i Spraw Studenckich lub ze strony internetowej Uczelni „Karty zgłoszenia praktyki”, stanowiącej załącznik nr 1 do „Regulaminu praktyk”. Wypełnioną Kartę, z podpisami przedstawiciela przedsiębiorstwa i dyrektora instytutu, należy złożyć w Dziale Kształcenia i Spraw Studenckich w celu przygotowania porozumienia miedzy przedsiębiorstwem, w którym odbędzie się praktyka, a Akademią Nauk Stosowanych w Gnieźnie, zgodnie z wzorem (Załącznik nr 2) .
Student rozpoczynający praktykę musi być ubezpieczony od nieszczęśliwych wypadków. Na terenie przedsiębiorstwa praktykant zobowiązany jest przestrzegać wszelkich przepisów wewnętrznych przedsiębiorstwa, szczególnie dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Bezpośrednim zwierzchnikiem i opiekunem studenta jest zakładowy opiekun praktyk, wskazany przez przedsiębiorstwo w „Karcie zgłoszenia praktyki”.
Zaliczenie praktyki na podstawie doświadczeń zawodowych zdobytych w trakcie studiów możliwe jest po wypełnieniu i przedłożeniu w Dziale Kształcenia i Spraw Studenckich następujących dokumentów:
a) Wniosek o zaliczenie praktyki na podstawie doświadczeń zawodowych (Załącznik nr 3),
b) Zaświadczenie zakładu pracy o zatrudnieniu (lub instytucji organizującej staż lub praktykę o udziale studenta). Zaświadczenie powinno zawierać informacje o czasie zatrudnienia, który powinien pokrywać się z terminem studiów,
c) Dziennik praktyk (Załącznik nr 4)- wraz z dokumentami: Opiekun Arkusz Ocen PEU 1-4 (Załącznik nr 5-8)- (wypełnione i podpisane przez zakładowego opiekuna) oraz Student Opis Realizacji PEU 1-4 (Załącznik nr 8-12)- (wypełnione przez studenta).
O zaliczenie praktyki na podstawie doświadczeń zawodowych zdobytych w trakcie studiów mogą ubiegać się osoby, które:
– są zatrudnione na podstawie umowy o pracę w instytucji gwarantującej uzyskanie odpowiednich umiejętności praktycznych,
– prowadzą samodzielną działalność gospodarczą,
– uczestniczą w stażach i praktykach gwarantujących uzyskanie odpowiednich umiejętności praktycznych.
Decyzję o zaliczeniu praktyki na podstawie doświadczeń zawodowych studenta podejmuje dyrektor instytutu na pisemny wniosek osoby zainteresowanej.
Zaliczenia praktyki dokonuje uczelniany opiekun praktyk (dla danego kierunku) na podstawie sprawozdania z praktyki zawodowej (Dziennika praktyk z załącznikami), zawierającego m.in. ocenę postawy i zaangażowania studenta dokonaną przez zakładowego opiekuna praktyk.
Po zakończeniu praktyki student zobowiązany jest przedstawić uczelnianemu opiekunowi praktyk następujące, wypełnione dokumenty, potwierdzające odbycie praktyki:
a) Dziennik praktyk (Załącznik nr 4)- z adnotacją zakładu pracy o potwierdzeniu odbycia praktyki i oceną przebiegu praktyki studenta przez zakładowego opiekuna praktyk,
b) Opiekun Arkusz Ocen PEU 1-4 , (Załącznik nr 5-8)- odpowiedni dla danego semestru,
c) Student Opis Realizacji PEU 1-4 (Załącznik nr 9-12)-. odpowiedni dla danego semestru
Sprawozdanie z praktyki zawodowej powinno być wnikliwym i obiektywnym opisem przebiegu praktyki. Wszystkie zebrane podczas praktyki informacje należy traktować jako poufne. W szczególności nie mogą one być wykorzystywane w celach reklamowych i marketingowych, a także w sposób, który naruszałby dobre imię przedsiębiorstwa.
W przypadku odbywania praktyki w dwóch przedsiębiorstwach konieczne jest przygotowanie dwóch sprawozdań. Wszelkie nieobecności (nawet usprawiedliwione, np. zwolnienia lekarskie) nie powodują skrócenia czasu praktyki. Dni nieobecności należy odrobić w innym terminie.
Studenci studiów stacjonarnych mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdów na praktykę zawodową (20 zł za dzień) w przypadku odbywania praktyki poza siedzibą Uczelni i miejscem zamieszkania.
Wnioski, wg załączonego wzoru, należy składać w ciągu 14 dni od upływu miesiąca, w którym zakończono praktyki w DKS przy ul. Wrzesińskiej p. 210 b. nr 5
Załącznik do Zarządzenia nr 37/2022